Та щоб я ще колись пішла на вибори!

Прочитала блог Володимира, і це надихнуло мене теж написати про свої враження від виборів. Я брала участь у виборах в якості члена комісії на 3-й дільниці (молодша школа 4-ї гімназії).
Всього за списками 1468 виборців, проголосувало тільки 583. Не зважаючи на таке низьке відвідування, в першій половині дня на дільниці утворювалися суттєві черги. При чому як до столів, так і до кабінок. Чомусь люди любили приходити сім«ями. Подавали одразу 2-3 паспорта,  хотіли, щоб їх обслужили водночас. В той же час (зранку) виявилося, що кількість виданих на столи бюлетнів не відповідає кількості отриманих столами. Десь загубили аж 50 (!) бюлетнів… А це вже, знаєте, кримінал...
Тому водночас із тими чергами заступник голови комісії змусила нас  ще раз перераховувати отримані нами бюлетні, адже я сиділа за 1-м столом. Одна із спостерігачів здійняла скандал, що на дільниці водночас перебуває занадто багато виборців, і голова організувала черги на вході до приміщення. Стало трохи легше.
Тим не менше, в тій метушні ми тричі помилилися, що й не дивно: не відірвали контрольні талони на 3-х бюлетнях. Ось він, людськитй фактор...
Мушу сказати, що до відкриття дільниці видача бюлетнів була організована не правильно (але це я вже тепер знаю). Спочатку нам видали по 200, потім, коли вже дільниця відкрилася, ще додавали по 40. Тобто треба було обслуговувати людей і водночас приймати і перераховувати бюлетні. Потім ще знов перераховувати, бо, як я вже казала, дехто загубив 50 штук.
Після обіду і до вечора ситуація була вже нормальною, і я навіть встигла побігти через вулицю на свою дільницю і проголосувати.
О 22.00 дільниця закрилася, і ми одразу почали здавати бюлетні і контрольні талони. Спостерігачі в цим процесом не цікавилися. Власне, спостерігачів за весь день майже не було, вони з»явилися тільки до початку підрахунку голосів.
Підрахунок ми організували так: по черзі висипали 4 скриньки і складали бюлетні за кольорами в купки. Потім всі сім куп запихнули у прозору скриньку і поставили її на стіл поряд. Дехто із комісії запротестував, що це порушення законодавства, бо бюлетні не повинні покидати стіл, за яким ведеться підрахунок. Ми проголосували, і визначили, що це порушенням не є, бо кожен з членів комісії може бачити ту скриньку (що насправді виявилося не так, але то вже потім). 
Під час підрахунку ми всі вже були дуже стомлені, а спостерігача просто «нависали» над нами, бо їм було цікаво. Постійно перепитували кількість за певних кандидатів, лізли із порадами до людини, що розкладала бюлетні на купи. Це було неприємно і заважало.  
Потім виявилося, що ці бюлетні в купах за кожного  кандидата чи партію потрібно упакувати в папір окремо! Це тільки синіх бюлетнів 29 пакунків! Упаковували ми страшенно довго, бо стомилися, а друге диханная ніяк не хотіло відкриватися. 
Коли вже врешті все зробили, було близько 6-ї ранку і всі сіли писати собі свої протоколи. І спостерігачі і члени комісії — для звітності своїм партіям. Коли вже написали, і збиралися йти, виявилося, що протоволів для звітності перед ТВК, куди мали везти всі погашені бюлетні і ті пакунки, немає. Бо секретар, яка у підрахунку голосів участі не брала, не написала їх. Вона мала більш ніж достатньо часу — з 23.00 по 6 ранку, щоб написати навіть «подвійну поріцію» (а потрібно сім протоколів по 6 копій).
Тому голова попросила нас, щоб написали ми, бо інакше нас не мають права випустити. Члени комісії, які не спали вже добу, ніяк не могли зрозуміти, що від них хочуть і чому треба ще щось писати, якщо свої протоколи вже заповнені. Крім того, в той час вони бігали за підписами (протоколи має підписати кожен з членів комісії обов«язково, в т. ч. голова, заступник і секретар, а ще — спостерігачі за бажанням). Прохання голови ніххто не чув, а якщо чув, то проігнорував. Всі кричали, метушилися, говорили роздратованим тоном і з першого разу не розуміли, що з них хочуть. В голови сталася істерика. А що ви хотіли з людей, після доби психологічно напруженої роботи і без сну? А ще в складі комісії були такі особистості, які накази голови трактували по-своєму і говорили всім (насправді, кричали), що робити треба так, як вони кажуть. Говорили — кожна на свій лад. Голова не встигала за всіма прослідкувати і часом виходило так, що через таких членів комісії ми дуже довго сперечалися, як треба робити ту чи іншу роботу, а потім переробляли, бо приходила голова і казала, що насправді треба зовсім інакше. Голову сліхалися всі, і хоч на цім, слава богу, члени комісії були одностайні.
Коли вже нарешті близько 10-ї ранку декілька людей організувалися  писати ті протоколи, а секретарю в різкій формі і декількох повтореннях висловлено все, що ми про неї думаємо (а нічого хорошого ми не думали), то виявилося, що бланків для протоколів не вистачає. Зрештою, дістати ми їх вже не мали де, так що обмежилися даною кількістю. 
Близько 11-ї ранку ве йшло до завершення, і тут деякі члени комісії почали збирати по 2 гривні. На що? На прибирання — заплатити прибиральницям школи. Ці гроші я не здала.  Бо вважаю, що, по-перше, це є прямим обов»язком прибиральниць, а, по-друге, якщо й потрібна доплата, то не з гаманців членів комісії. Потім почали збирати ще по 2 гривні за те, щоб поносили столи назад у столову, знову ж-таки, тим же прибиральницям.  Ці гроші я теж не здала. Зрештою, як виявилося, всі столи поносили члени комісії і спостерігачі (хлопці і чоловіки).
Нарешті нас відпустили…
Порушення на дільниці можу задекларувати тільки в такі, що спостерігачі, які не мали права навіть торкатися до членів комісії, трохи допомагали нам. Ніхто із членів комісії не протестував, та й навіть були раді. Проте підрахунку голосів це не стосувалося, — там працювали тільки ми. Спостерігачі допомагали упаковувати бюлетні, носити столи, погашувати невикористані бюлетні і, здається, все.
Як свідома громадянка, я вирішила подзвонити у свою партію і відзвітувати. Мене попросили одразу ж занести протокол (в обмін на зарпату). Ну, люди, совість у вас є??? А протокол я занесу тільки сьогодні ввечері, бо весь попередній час відсипалася. І снилася мені якась мішанина із бюлетенів, контрольних талонів і протоколів.

І останнє — за даними моїх протоколів на всіх фронтах лідирує «Фронт змін» та кандидати від нього, далі йде з невеликим відривом «Батьківщина» (це БЮТ), далі з меншим відрвом — ПР. Всі інші партії набрали дуже мало порівняно голосів. 
На виборах мера лідирує Федорук — 370 голосів, в той час як за його опонентів — не більше, ніж по 40.
Окрема увага розділу «проти всіх». Тут було відмічено середня кількість близько 80 голосів, що насправді дуже багато, бо, наприклад, найбільша кількість голосів — 129 — за «Фронт змін»  до Шевченківської райради (багатомандатний виборчий округ). В інших бюлетнях кількість «проти всіх» майже рівняється із кількістю голосів за лідируючих. 

8 коментарів

Володимир Карагяур
Ох Надія, Надія! Всюди одна і та сама проблема, люди говорять а всі намагаються слухати замість того, що б просто відкрити закон. В законі все розписано по діях. Навіщо для ТВК 6 копій протоколів, потрібно лише два перший і другий примірник. Я би відірвав руки тому, хто зказав, що потрібно 6 копій протоколу. Потрібно 4ри з яких тетій залишається в сейфі на дільниці, а четвертий вивішується на дошку для загального ознайомлення з результатами. перший та другий примірники везуть в ТВК.
Знову та сама проблема. Немає нормальної підготовки кадрів до виборів особливо це стосується спостерігачів. Трошки пізніше напишу анекдот про юристів з моєї дільниці.
Надія Григоренко
Я знаю про кількість копій, ти мені про це казав, правда, трохи запізно.
Закон відкривали, але тілки тоді, коли виникала суперечка стосовно чогось. Крім того, трактували його теж по-різному, і стосовно цього теж виникали суперечки.
Святослав Вишинський
Варто думати, що вибори остаточно стануть бюрократичною формальністю тоді, коли, вслід за авторкою допису, на них відмовляться ходити не лише «галасувальники», але й самі «підрахуї». Рефлексія не позбавлена нейтральності.
Надія Григоренко
Ото, відвідуваність була страшенно низькою: лише трохи більше третини із кількості у списках прийшло проголосувати (583 із 1468). Це на моїй дільниці.
А «підрахуї» будуть, бо гроші таки потрібні.
Євген Сойкін
а твоя партія — це яка? :)
Надія Григоренко
Яка різниця?
Я йшла на вибори заробити гроші і набратися трохи досвіду. Чи виграє партія, від якої я йшла, мене не цікавило.
Євген Сойкін
не цікавило, бо нікому не віриш?
Надія Григоренко
Ні (хоча й це теж), не цікавило тому що взагалі терпіти не можу політику.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте